Sveiki atvykę į Kupiškio mokyklos “Varpelis” internetinę svetainę!

Kupiškio  mokykla „VARPELIS“

  • Savivaldybės biudžetinė įstaiga
  • Vytauto g. 26, LT-40115 Kupiškis
  • Tel. + 370 459 35 297
  • Mob. Tel. 8 687 04 951
  • E. p. varpelis.kupiskis@gmail.com

  • Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, įstaigos kodas 190041033
Mano dienynas
Patyčių dėžutė
Kupiškio savivaldybė

Švietimo ministerija

Pilietiškumo mokykla

„Šv. Martyno. Žibintų diena“, „Tarptautinė Tolerancijos diena“

Lapkričio 10 d. mokykloje paminėjome paskutinę rudens šventę – „Šv. Martyno. Žibintų dieną“.

Ugdant vaikų socialinę ir meninę kompetencijas, mokyklos ugdytiniai visą savaitę kartu su tėveliais, mokytojomis skobė moliūgus, gamino didelius ir mažus žibintus. Penktadienio rytą mokyklos kiemą nušvietė žibintų šviesa.

Susirinkus į mokyklos salę, plečiant etnokultūros žinias, buvo pasakojama legenda apie Šv. Martyną, jo gerumą, gailestingumą, sužinojo, kaip ši šventė anksčiau buvo švenčiama Lietuvoje, kokių tradicijų buvo laikomasi. Seniau kaimo žmonės Šv. Martyną laikė orų pranašu ir iš Šv. Martyno dienos spręsdavo, koks oras būsiąs per Kalėdas: „Jei Martynas su ledu, tai Kalėdos su bradu (t. y. su purvu), jei Martynas su bradu, tai Kalėdos su ledu“; „Martynas ant ledo, Kalėdos ant vandenio“. Šv. Martyno dieną baigiami visi lauko darbai, piemenėliai pargena gyvulėlius iš laukų į tvartus. Ugdytiniai turėjo galimybę paklausyti piemenėlių raliavimo, ekrane pamatyti, išgirsti ir pamėgdžioti naminius gyvulėlius. Tai šventė, kuri tamsiuoju metų laiku tarsi jauki švieselė pasibeldžia į kiekvieno širdelę ir pripildo ją šviesos ir meilės.

Kartu paminėjome ir tarptautinę Tolerancijos dieną, nes šių metų simbolis – „Tolerancijos žibintas“.

Ugdydami ir tobulindami meninę, kūrybinę, komunikavimo kompetencijas, vaikučiai ir mokiniai piešė, rašė toleranciją atspindinčius žodžius į tolerancijos žibintus, kuriuos sukabino į Tolerancijos namelio langelius. Šešėlių teatro pagalba buvo pateikta situacija, kai viename name degė žibintas, o kitame tamsu, kuri suteikė galimybę ugdytiniams diskutuoti, išreikšti savo mintis, kodėl gali būti tamsu ir ko reikia, kad būtų šviesu. Buvo aiškinama apie toleranciją, supratimą, atjautą, nuoširdumą, draugystę. Ugdytiniai aktyviai diskutavo kaip negalima elgtis ir kaip būti tolerantiškiems. Buvo dainuojamos dainos apie žibintą, žaidžiami žaidimai apie draugystę. Tad žibintų šviesa simbolizuoja vidinę žmogaus ugnį, kuria mes galime pasidalyti, atnešti jos šilumą ir šviesą ten, kur iki šiol viešpatavo tamsa.

Žibintų šventė ir Tolerancijos diena moko mus ugdyti atjautą ir dosnumą, puoselėti savo vidinę šviesą ir dalintis ja su kitais, būti tolerantiškiems.